Automatinis laistymas

 

Augalų dekoratyvumas ir grožis didžiąja dalimi priklauso nuo to kaip, kiek bei kada jie gauna drėgmės. Juolab, kad daugelis dekoratyvinių augalų, žaliuojančių mūsų sklypuose, yra kilę iš žemės vietų su labai skirtingomis klimato sąlygomis, taigi turi skirtingus poreikius vandeniui

Dėl šios priežasties želdinių laistymas, net ir pakankamai drėgno Lietuvos klimato sąlygomis, yra nepaprastai svarbus. Jo dėka esant sausringai vasarai mes nebematysime perdžiūvusios žemės plotų, pageltonavusių vejų bei sudžiūvusių augalų lapų vaizdo.

Automatinės laistymo sistemos turi gana daug privalumų lyginant su kitais laistymo sprendimais, nes:

  • Jos visiškai neatims jūsų laisvalaikio, o išvykus ilgesniam laikui iš namų, automatines laistymo sistemosaprūpins jūsų želdinius būtinu vandens kiekiu.
  • Tolygiai laistant visą dirvos plotą racionaliai naudojamas vanduo. Jei augalai nepakankamai laistomi, jie dažnai įgauna netaisyklingas formas, tampa neišvaizdūs. O esant per gausiam augalų laistymui, jiems gali pritrūkti deguonies, tuomet augalas gali net žūti. Be to, per gausus laistymas gali sukelti dirvožemio eroziją, o gruntiniam vandeniui esant arti žemės paviršiaus, dirvožemio rūgimą.
  • Nedarko jūsų sklypo vaizdo ir netrukdo dirbti, pavyzdžiui pjaunant žolę.

Šiuo metu pardavimui turime didelį kiekį įvairių prietaisų, skirtų laistymui ir drėkinimui. Šiame straipsnyje plačiau apžvelgsime požemines automatines laistymo ir drėkinimo sistemas.Automatinė požeminė laistymo sistema susideda iš:

  • Įtaisų reikalingų paduoti vandenį norimu režimu tiesiogiai augalams (purkštuvai, laistymo linijos, mikropurkštuvai ir t.t.).
  • Vamzdžių ir jiems skirtų sujungimų,
  • Filtrų, elektros vožtuvų, valdiklių, lietaus, dirvos drėgnumo nustatymo daviklių, drenažinių vožtuvų, elektros siurblių ir hidroforų jei jų reikia.

Purkštuvai būna iššokantieji (POP-UP) ir neiššokantieji (antžeminiai). Kadangi kalbama apie automatinę požeminę laistymo sistemą, tad detaliau panagrinėsime iššokančius POP-UP purkštuvus, kurie yra skirstomi į statinius (be turbinos), turbininius bei plaktukinius.

Purkštuvai

Statiniai purkštuvai pasižymi tuo, kad vienu metu laistoma visa teritorija. Purkštuvų srovės spindulys yra nedidelis (iki 6m), todėl jie paprastai naudojami mažų žemės plotų laistymui, taip pat teritorijose turinčiose sudėtingą reljefą.

Šie purkštuvai būna skirtingų dydžių, nuo 10 iki 30cm. skersmens ir naudojami pagal poreikį. Pavyzdžiui, jei lygioje vietoje 10cm purkštuvas kuo puikiausiai atliks savo darbą, tai teritorijoje su mažomis dekoratyvinėmis sienelėmis, mažais krūmais ar pan., gali prireikti ilgesnių iššokančių purkštuvų.

statinis purkstuvasStatiniai purkštuvai turi keičiamas galvutes , kurių dėka galima reguliuoti išpurškiamo vandens kiekį, jo darbinį diametrą, laistymo kampą.

Be to, siaurų, bet ilgų žemės plotų laistymo purkštuvams sukurtos specialios galvutės , kurių dėka galima taikyti “stačiakampius” laistymo būdus. Tokių galvučių panaudojimas leidžia įrengti vieną purkštuvą vietoje kelių, tad yra ekonomiškai efektyvus.

Purkštuvų su turbina darbo principas susijęs su vandens srovės, praeinančios per purkštuvą, slėgiu, priverčiančiu judėti sukimo mechanizmą – turbiną. Būtent todėl šių purkštuvų darbas yra tylus ir grakštus.

Šie purkštuvai būna mažo, vidutinio ir tolimo veikimo. Jų darbo diametras gali siekti nuo 5,5 iki 61 metro. Mažo ir vidutinio veikimo purkštuvai su turbina naudojami vejų, nedidelių parkų ar panašių objektų laistymui.

Tolimo veikimo purkštuvai

Tolimo veikimo purkštuvai su turbina naudojami didelių plotų želdinių, parkų, sporto paskirties objektų laistymui.

Šiuose purkštuvuose taip pat galima keisti vandens kiekio padavimą, srovės ilgį, sukimosi kampą (nuo 25ºiki 360º), o kai kuriuose modeliuose galima keisti ir srovės kritimo trajektorijos kampą iš 26 į 12 laipsnių (jie daugiau naudojami vėjuotose vietose, arba ten, kur yra žemai palinkusių medžių šakų).

didelio nasumo purkstuvaiPlaktukinių purkštuvų darbo principas siejamas su elementu priverčiančiu purkštuvą judėti. Tai spyruoklė ir petys, dar vadinamas ”plaktuku”.

Plaktukinius purkštuvus taip pat galima suskirstyti į vidutinio ir tolimo veikimo. Jų darbinis diametras gali siekti nuo 10,5 iki 62m. Vidutinio veikimo plaktukiniai purkštuvai naudojami daugumoje parkų, sklypų, teniso kortų ir kitų panašaus didumo objektų laistymui. Tolimo veikimo plaktukiniai purkštuvai naudojami ten, kur purkštuvų skaičių būtina sumažinti iki minimumo. Taip laistomi golfo laukai, futbolo aikštynai ir kt.

Plaktukiniuose purkštuvuose taip pat galima reguliuoti vandens padavimo kiekį, vandens srovės ilgį, sukimosi kampą.

Kiti laistymo būdai

Lašelinis vamzdis yra naudojamas visame pasaulyje, esant skirtingoms klimato ir dirvožemio sąlygoms. Jis idealiai tinka pasėlių, sodinukų, gyvatvorių ir didelių medžių drėkinimui. Savo konstrukcijos dėka lašelinis vamzdis turi savaimini prasiplovimą, todėl išskyrus bendrą laistymo sistemos paruošimą žiemos sezonui, nereikalauja jokio kito aptarnavimo.

laselinis laistymas

Įkastas į žemę, paslėptas po mulčia, arba padėtas ant žemės paviršiaus, lašelinis vamzdis jums ilgai ir naudingai tarnaus. Naudojant lašelinį vamzdį sutaupoma nuo 30 iki 50 nuošimčių vandens kiekio, jis geriau įsisavinamas, augalai nepatiria termošoko.

Individualūs lašintuvai su sūkuriniu vandens tekėjimu, kompensuojantys slėgį ir turintys lašėjimą stabdantį įtaisą, kuris slėgiui sistemoje nukritus žemiau 0.3 atm., užkerta kelią vandens ištekėjimui, pasižymi tuo, kad puikiai tinka ilgalaikiam drėkinimui, nuolydį turinčiose vietovėse. Jų dėka galima drėkinti bet kurį augalą, bet kurioje vietoje. Tai suteikia puikias kūrybines galimybes landšafto dizaineriams, kadangi netrukdo jiems įgyvendinti pačią drąsiausią ir neįtikėtiną idėją.

Mikropurkštuvai

Dažniausiai naudojami alpinariumų, gėlynų bei kitų panašios paskirties želdinių laistymui. Įrengus mikropurkštuvus šalia pavėsinės arba terasos, jų darbo metu sukuriamas įspūdingas dirbtinio rūko efektas. Mikropurkštuvai taip pat naudojami vaismedžių laistymui, kuomet reikia pilno drėkinamojo laistymo po medžiais ir prieššaltiniam laistymui. Be to, mikropurkštuvai yra puikūs pagalbininkai laistant šiltnamius.

Vamzdžiai

Vamzdžiai laistymo sistemoje dažniausiai yra plastmasiniai (PE), skirti vandentiekiui. Jie išvedžiojami po žeme.

 

Filtrai

Visuose POP-UP purkštuvuose yra sumontuoti vidiniai filtrai, tad laistymui naudojant vandenį iš vandentiekio, montuoti papildomo filtro nėra būtinybės, nors daugeliu atvejų praverstų papildomas grubaus valymo filtras. Tačiau laistymo sistemoje naudojant mikropurkštuvus, lašelinius vamzdžius, arba individualius lašintuvus, jums filtrą (min.120 Mesh.) įrengti tiesiog būtina. Jeigu toks filtras nebus sumontuotas, laistymo sistema gali greitai užsikimšti.

Jei vandenį laistymui imsite iš upės, ežero, atviros talpos, arba šulinio, būtina į laistymo sistemą įmontuoti smėlio filtrą.

Valdiklis

Tai labai patogus ir naudingas prietaisas. Gal rankinis laistymo sistemos valdymas ir yra kiek pigesnis, bet ar verta dėl to atsisakyti patogumo, kurį patirsite naudodami laistymo valdiklį.

Laistymo sistemos valdiklisPabandykime įsivaizduoti tipinę situaciją: Jūs turite 10 arų laistomo ploto. Dažniausiai, tokiu atveju laistymo sistema dalinama į 3-4 sekcijas. Kiekviena sekcija turi skirtingą laistymo laiką. Pavyzdžiui, pirmoji sekcija – 20, antroji – 30, trečioji – 50 ir ketvirtoji – 10 minučių. Trumpesnį laiką kiekvienos sekcijos laistyti negalima, nes turėsime nepakankamą laistymą su visomis nepageidautinomis pasekmėmis. Per gausus laistymas taip pat nepatartinas, nes esant „sunkiam“ gruntui ir didesniam teritorijos nuolydžiui galima dirvos erozija, o „lengvesnėje“ dirvoje jūs paprasčiausiai papildysite gruntinių vandenų atsargas.

Taigi, jūs bemaž dvi valandas tam tikrais laiko tarpais turėsit eiti laukan užsukti ir atsukti čiaupų.
Todėl automatinės laistymo sistemos privalumai akivaizdūs.
Laistymo valdiklio dėka laistymo sistemą galima padalinti net į daugiau nei dešimt sekcijų ir joms turėti daugiau nei 10 startų per dieną. Visos šios funkcijos priklauso nuo to, kokio tipo valdiklį įsirengsite.
Taip pat galima užprogramuoti ciklinį, tai yra mėnesio ar savaitės laikotarpiui skirtą laistymo sistemos darbą, prijungti siurblį, arba centrinį elektrinį vožtuvą.  Laistymo sistema gali būti valdoma distancinio valdymo pultu, per Bluetooth arba Wifi ryšį. Siekiant taupesnio laistymo sistemos darbo naudojami lietaus ir grunto drėgmės davikliai. 
Jeigu jums būtina laistyti mažą dirvos plotą, o laistymo sistemos nereikia dalinti į atskiras sekcijas, arba jūs norite pravesti atskirą liniją balkone augančioms gėlėms, nedidelei oranžerijai, nedideliam šiltnamiui laistyti, tuomet geriausiai naudoti laistymo valdiklį su vienu išėjimu.

 

Lietaus ir dirvos drėgmės davikliai 
Tai naudingi laistymo sistemos elementai padėsiantys taupyti jūsų pinigus.

 

Elektromagnetiniai vožtuvai
Elektromagnetiniai vožtuvai, tai programatoriaus pagalbininkai, be jų laistymo sistema neveiks automatiniu režimu.

 

Drenažiniai vožtuvai
Drenažiniai vožtuvai skirti vandeniui iš vamzdynų pašalinti.Tai ypač aktualu žiemai artėjant.

Išspręsime jūsų problemas

Mes suprantame, kad realizuojant įvairius individualius projektus vienodų sprendimų nebūna. Naudodamiesi savo sukaupta patirtimi, nuo pat pradžių aptarsime galimas problemas bei parengsime sprendimus joms išspręsti.

Susisiekite ir mes parengsime Jums individualų pasiūlymą didesnio derliaus sprendimui sukurti.

Telefonas: +370 5277 3544 arba el.paštas info@maidina.lt ir mes susisieksime.