LT | RU    Prisistatymas  Profesionalams  Žemės ūkiui  Privačiai aplinkai  Kontaktai
Profesionalams
Notice: Undefined index: HTTP_REFERER in /var/www/vhosts/maidina.lt/httpdocs/index.php on line 202

Automatinis laistymas

Vanduo atlieka labai svarbų vaidmenį augalų gyvenime. Garuodamas nuo augalų paviršiaus jis skatina medžiagų apykaitą, o tirpindamas maistingąsias medžiagas, esančias dirvožemyje, padeda augmenijos šaknims jas įsisavinti. Tad natūralu, jog mūsų augalų dekoratyvumas ir grožis didžiąja dalimi priklauso nuo to kaip, kiek bei kada jie gauna drėgmės. Juolab, kad daugelis dekoratyvinių augalų, žaliuojančių mūsų sklypuose, yra kilę iš žemės vietų su labai skirtingomis klimato sąlygomis, taigi turi skirtingus poreikius vandeniui
  atgal...

 


 

Dėl šios priežasties želdinių laistymas

Dėl šios priežasties želdinių laistymas, net ir pakankamai drėgno Lietuvos klimato sąlygomis, yra nepaprastai svarbus. Jo dėka esant sausringai vasarai mes nebematysime perdžiūvusios žemės plotų, pageltonavusių vejų bei sudžiūvusių augalų lapų vaizdo.

Šiuo metu pardavimui turime didelį kiekį įvairių prietaisų, skirtų laistymui ir drėkinimui. Šiame rašinyje plačiau apžvelgsime požemines automatines laistymo ir drėkinimo sistemas.

Jos turi gana daug privalumų lyginant su kitais tokios paskirties prietaisais, nes:
- Tolygiai laistant visą dirvos plotą racionaliai naudojamas vanduo. Jei augalai nepakankamai laistomi, jie dažnai įgauna netaisyklingas formas, tampa neišvaizdūs. O esant per gausiam augalų laistymui, jiems gali pritrūkti deguonies, tuomet augalas gali net žūti. Be to, per gausus laistymas gali sukelti dirvožemio eroziją, o gruntiniam vandeniui esant arti žemės paviršiaus, dirvožemio rūgimą.
- Visiškai neatims jūsų laisvalaikio, o išvykus ilgesniam laikui iš namų, aprūpins jūsų želdinius būtinu vandens kiekiu.
- Nedarkys jūsų sklypo vaizdo ir netrukdys dirbti, pavyzdžiui pjaunant žolę.
- Laistymo sistemos darbas tuo pat metu yra labai gražus reginys. Taigi, jūs, jūsų draugai ir kaimynai galės gėrėtis vandens purkštuvų darbu bei laistymo sistemos teikiama gaivinančia vėsa. Daug džiaugsmo patirs jūsų mažamečiai vaikai arba anūkai, karštomis vasaros dienomis šokinėdami po trykštančiais fontanais.
Automatinė požeminė laistymo sistema (toliau APLS) susideda iš: - Įtaisų (purkštuvai, laistymo linijos, mikropurkštuvai ir t.t.) reikalingų paduoti vandenį norimu režimu tiesiogiai augalams.
- Vamzdžių ir jiems skirtų sujungimų, filtrų, elektros vožtuvų, programatorių, lietaus, dirvos drėgnumo nustatymo daviklių, drenažinių vožtuvų, elektros siurblių ir hidroforų jei jų reikia.

Purkštuvai būna iššokantieji (POP-UP) ir neiššokantieji (antžeminiai). Kadangi kalbama apie APLS, tad detaliau panagrinėsime iššokančius POP-UP purkštuvus. Jie dar skirstomi į statinius (be turbinos), turbininius bei plaktukinius.

Statiniai purkštuvai pasižymi tuo, kad vienu metu laistoma visa teritorija. Purkštuvų srovės spindulys yra nedidelis (iki 6m), todėl jie paprastai naudojami mažų žemės plotų laistymui, taip pat teritorijose turinčiose sudėtingą reljefą.
 


 

Šie purkštuvai būna skirtingų dydžių, nuo 10 iki 30cm.

Šie purkštuvai būna skirtingų dydžių, nuo 10 iki 30cm. skersmens ir naudojami pagal poreikį. Pavyzdžiui, jei lygioje vietoje 10cm purkštuvas kuo puikiausiai atliks savo darbą, tai teritorijoje su mažomis dekoratyvinėmis sienelėmis, mažais krūmais ar pan., gali prireikti ilgesnių iššokančių purkštuvų.
Statiniai purkštuvai turi keičiamas galvutes , kurių dėka galima reguliuoti išpurškiamo vandens kiekį, jo darbinį diametrą, laistymo kampą.
Be to, siaurų, bet ilgų žemės plotų laistymo purkštuvams sukurtos specialios galvutės , kurių dėka galima taikyti “stačiakampius” laistymo būdus. Tokių galvučių panaudojimas įgalina įrengti vieną purkštuvą vietoje kelių, tad yra ekonomiškai efektyvus.

Purkštuvų su turbina darbo principas susijęs su vandens srovės, praeinančios per purkštuvą, slėgiu, priverčiančiu judėti sukimo mechanizmą – turbiną. Būtent todėl šių purkštuvų darbas yra tylus ir grakštus.
Šie purkštuvai būna mažo , vidutinio ir tolimo veikimo. Jų darbo diametras gali siekti nuo 5,5 iki 61metro. Mažo ir vidutinio veikimo purkštuvai su turbina naudojami vejų, nedidelių parkų ar panašių objektų laistymui.
 


 

Tolimo veikimo purkštuvai

Tolimo veikimo purkštuvai su turbina naudojami didelių plotų želdinių, parkų, sporto paskirties objektų laistymui.
Šiuose purkštuvuose taip pat galima keisti vandens kiekio padavimą, srovės ilgį, sukimosi kampą (nuo 25ºiki 360º), o kai kuriuose modeliuose galima keisti ir srovės kritimo trajektorijos kampą iš 26 į 12 laipsnių (jie daugiau naudojami vėjuotose vietose, arba ten, kur yra žemai palinkusių medžių šakų).

Plaktukinių purkštuvų darbo principas siejamas su elementu priverčiančiu purkštuvą judėti. Tai spyruoklė ir petys, dar vadinamas ''plaktuku''.
Plaktukinius purkštuvus taip pat galima suskirstyti į vidutinio ir tolimo veikimo. Jų darbinis diametras gali siekti nuo 10,5 iki 62m. Vidutinio veikimo plaktukiniai purkštuvai naudojami daugumoje parkų, sklypų, teniso kortų ir kitų panašaus didumo objektų laistymui.
Tolimo veikimo plaktukiniai purkštuvai naudojami ten, kur purkštuvų skaičių būtina sumažinti iki minimumo. Taip laistomi golfo laukai, futbolo aikštynai ir kt.
Plaktukiniuose purkštuvuose taip pat galima reguliuoti vandens padavimo kiekį, vandens srovės ilgį, sukimosi kampą.
 


 

Savo techniniais duomenimis

Savo techniniais duomenimis purkštuvai su turbina ir plaktukiniai purkštuvai praktiškai nesiskiria. Ir vieni ir kiti yra patikimi šeimininko pagalbininkai. Todėl kokį iš šių purkštuvų tipų rinksitės priklausys tiktai nuo jūsų norų. Vienok reikia žinoti, kad arti namų esančių sklypų laistymui nepatartina įrengti plaktukinius purkštuvus, nes jie dirbdami kelia triukšmą.

Priminsime, jog veją geriausia laistyti ankstų rytą, iki saulėtekio, arba vėlų vakarą, taip geriau įsisavinamas vanduo, be to augalai nepatiria termošoko, atsirandančio nuo oro bei vandens temperatūrų skirtumo. Jeigu dieną linksmas plaktukinių purkštuvų tarškėjimas nevargina, tai ankstyvą rytą pažadins iš miego ir sugadins nuotaiką ne tik jums, bet ir jūsų kaimynams.

Laistymo linijos yra naudojamos visame pasaulyje, esant skirtingoms klimato ir dirvožemio sąlygoms. Jos idealiai tinka pasėlių, sodinukų, gyvatvorių ir didelių medžių drėkinimui. Savo konstrukcijos dėka laistymo linija pati praplauna save, todėl išskyrus bendrą laistymo sistemos paruošimą žiemos sezonui, nereikalauja jokio kito aptarnavimo. Įkasta į žemę, paslėpta po mulčia, arba padėta ant žemės paviršiaus, laistymo linija jums ilgai ir naudingai tarnaus. Naudojant tokią liniją sutaupoma nuo 30 iki 50 nuošimčių vandens kiekio, jis geriau įsisavinamas, augalai nepatiria termošoko.

Labirintiniai laistytuvai su sūkuriniu vandens tekėjimu, kompensuojantys slėgį ir turintys lašėjimą stabdantį įtaisą, kuris slėgiui sistemoje nukritus žemiau 0.3 atm., užkerta kelią vandens ištekėjimui, pasižymi tuo, kad puikiai tinka ilgalaikiam drėkinimui, nuolydį turinčiose vietovėse. Jų dėka galima drėkinti bet kurį augalą, bet kurioje vietoje. Tai suteikia puikias kūrybines galimybes landšafto dizaineriams, kadangi netrukdo jiems įgyvendinti pačią drąsiausią ir neįtikėtiną idėją.

 


 

Mikropurkštuvai

Dažniausiai naudojami alpinariumų, gėlynų bei kitų panašios paskirties želdinių laistymui.
Įrengus mikropurkštuvus šalia pavėsinės arba terasos, jų darbo metu sukuriamas įspūdingas dirbtinio rūko efektas.
Mikropurkštuvai taip pat naudojami vaismedžių laistymui, kuomet reikia pilno drėkinamojo laistymo po medžiais ir prieššaltiniam laistymui. Be to, mikropurkštuvai yra puikūs pagalbininkai laistant šiltnamius. Didelis įdėklų pritaikytų šiems purkštuvams pasirinkimas įgalina labai efektyviai juos naudoti daugelio augalų ir kultūrų auginimui, daigų laistymui.

Vamzdžiai

Vamzdžiai laistymo sistemoje dažniausiai yra plastmasiniai (PE), skirti vandentiekiui. Jie išvedžiojami po žeme.

Filtrai

Visuose POP-UP purkštuvuose yra sumontuoti vidiniai filtrai, tad laistymui naudojant vandenį iš vandentiekio, montuoti papildomo filtro nėra būtinybės, nors daugeliu atvejų praverstų papildomas grubaus valymo filtras. Kaip sakoma '' sviestu košės nepagadinsi''. Tačiau laistymo sistemoje naudojant mikropurkštuvus, laistymo linijas, arba labirintinius laistytuvus, jums filtrą (min.120 Mesh.) įrengti tiesiog būtina. Jeigu toks filtras nebus sumontuotas, laistymo sistema gali greitai užsikimšti.
Jei vandenį laistymui imsite iš upės, ežero, atviros talpos, arba šulinio, būtina į laistymo sistemą įmontuoti smėlio filtrą.
 


 

Programatorius

Tai labai patogus ir naudingas prietaisas. Gal rankinis laistymo sistemos valdymas ir yra kiek pigesnis, bet ar verta dėl to atsisakyti patogumo, kurį patirsite naudodami programatorių.
Pabandykime įsivaizduoti tipinę situaciją: Jūs turite 10 arų laistomo ploto. Dažniausiai, tokiu atveju laistymo sistema dalinama į 3-4 sekcijas. Kiekviena sekcija turi skirtingą laistymo laiką. Pavyzdžiui, pirmoji sekcija - 20, antroji - 30, trečioji - 50 ir ketvirtoji - 10minučių. Trumpesnį laiką kiekvienos sekcijos laistyti negalima, nes turėsime nepakankamą laistymą su visomis nepageidautinomis pasekmėmis. Per gausus laistymas taip pat nepatartinas, nes esant „sunkiam“ gruntui ir didesniam teritorijos nuolydžiui galima dirvos erozija, o „lengvesnėje“ dirvoje jūs paprasčiausiai papildysite gruntinių vandenų atsargas. Tai, kaip augalai reaguoja į per gausų laistymą, mes jau anksčiau aptarėm.
Taigi, jūs bemaž dvi valandas tam tikrais laiko tarpais turėsit eiti laukan užsukti ir atsukti čiaupų. Be to, kaip jau minėjome, veją rekomenduojama laistyti ankstų rytą arba vėlų vakarą. Na, o jei jūs išvykote pailsėti pavyzdžiui prie jūros. Kas tuomet atsuks ir užsuks čiaupus?
Todėl automatinės laistymo sistemos privalumai akivaizdūs.
Programatoriaus dėka laistymo sistemą galima padalinti net į 24 sekcijas , paleisti kiekvieną sekciją iki 16 kartų per parą, reguliuoti kiekvienos sekcijos darbo laiką vienos programos ribose, beje, šių programų gali būti net 4, taip pat yra galimybė rankiniu būdu paleisti visą programą, ar kiekvieną sekciją atskirai, o įrašyta automatinė programa bus išsaugota programatoriaus atmintyje.
Taip pat galima užprogramuoti ciklinį, tai yra mėnesio ar savaitės laikotarpiui skirtą laistymo sistemos darbą, prijungti siurblį, arba centrinį elektrinį vožtuvą , galima reguliuoti vienos sekcijos darbo laiką nuo 6 sekundžių iki 600 minučių. Laistymo sistema gali būti valdoma distancinio valdymo pultu. Siekiant taupesnio laistymo sistemos darbo naudojami lietaus ir grunto drėgmės davikliai.
Jeigu jums būtina laistyti mažą dirvos plotą, o laistymo sistemos nereikia dalinti į atskiras sekcijas, arba jūs norite pravesti atskirą liniją balkone augančioms gėlėms, nedidelei oranžerijai, nedideliam šiltnamiui laistyti, tuomet geriausiai naudoti vienasekcijinį programatorių su įmontuotu vožtuvu.
 


 

Lietaus ir dirvos drėgmės davikliai

Tai naudingi laistymo sistemos elementai padėsiantys taupyti jūsų pinigus.

Elektromagnetiniai vožtuvai

Elektromagnetiniai vožtuvai, tai programatoriaus pagalbininkai, be jų laistymo sistema neveiks automatiniu režimu.

Drenažiniai vožtuvai

Drenažiniai vožtuvai skirti vandeniui iš vamzdynų pašalinti.Tai ypač aktualu žiemai artėjant.


  

 
Copyright © 2013. UAB " MAIDINA ". All rights reserved.
 

    MAIDINA +